Gąski • noclegi • atrakcje • informacje
Poznaj popularne

Bagicz to mało znana miejscowość niedaleko Kołobrzegu, około 14 km na zachód od Gąsek. W Bagiczu znajduje się lotnisko. Historia lotniska sięga czasów III Rzeszy Niemieckiej, kiedy tutejsza wioska została wysiedlona, a władze rozpoczęły budowę dużego kompleksu wojskowego z lotniskiem dla samolotów bombowych. Startowały stąd samoloty bombardujące Polskę w Drugiej Wojnie Światowej.

W marcu 1945 r., lotnisko, wraz z osiedlem garnizonowym w Podczelach, przeszło w sowieckie ręce. Po wojnie stało się jedną z baz radzieckich w Polsce. W 1956 r. rozbudowano je o dodatkowy pas startowy równoległy do linii brzegowej. Wybudowano także dodatkową infrastrukturę do obsługi odrzutowych samolotów. Stacjonowały tu myśliwce MiG 21, a później MiG 23. W 1989 r. został przeniesiony na lotnisko w Bagiczu radziecki Pułk Śmigłowcowy z Brzegu ze śmigłowcami Mi 24 i Mi 8.

Dopiero w 1992 r., po wyjściu wojsk radzieckich z Polski, terenami tymi zaczęły zarządzać władze polskie. Lotnisko w Bagiczu jest zarejestrowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zostało otwarte w 2012 r. i ma obsługiwać ruch turystyczny małych samolotów (do 20 pasażerów). Lotnisko, jak na razie jest obiektem sezonowym, działającym od kwietnia do końca października.