Gąski • noclegi • atrakcje • informacje
Poznaj popularne

Kołobrzeg to, obok Koszalina, jedno z dwóch dużych miast w okolicy Gąsek (ok 20 km na zachód). Kołobrzeg to stare miasto – już w X stuleciu był jedną z siedzib biskupich ówczesnej Polski. Przez wiele lat miejscowość miała statut twierdzy, pozostałością po tym okresie jest przykładowo Baszta Prochowa z przełomu XIV i XV wieku, która stanowiła część systemu fortyfikacji. Większa część fortyfikacji została zdemontowana po likwidacji twierdzy pod koniec XIX stulecia.

Kołobrzeg to także miasto uzdrowisko. Już w 1830 roku powstał tu pierwszy zakład kąpieli solankowych. Gdy w 1859 roku Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe ze Szczecinem i Gdańskiem, zaczęło do niego zjeżdżać coraz to więcej wczasowiczów. Pod koniec XIX wieku uruchomiono Dom Zdrojowy. W czasie Pierwszej Wojny Światowej miejscowość została przeobrażona w duży szpital wojskowy. W 1944 r. Kołobrzeg znów został zmieniony w twierdzę, wskutek ciężkich walk Kołobrzeg został nieomalże zupełnie zniszczony.

W Kołobrzegu jest również latarnia morska. Pierwotnie, latarnia morska pojawiła się tutaj już w XVII wieku, natomiast osobny budynek latarni wybudowano pod koniec dziewiętnastego stulecia. W 1945 roku latarnię wyburzono, dzisiejsza latarnia została odtworzona po wojnie.

Obecnie Kołobrzeg to atrakcyjne miejsce letniego odpoczynku. Latem na tutejszej plaży wytyczane są 3 strzeżone kąpieliska. Można tutaj wypożyczyć kosze plażowe, leżaki, a dzieci mogą skorzystać z trampolin, zjeżdżalni a także różnych morskich atrakcji. Grzbietem wydm wiedzie nadmorska promenada – doskonałe miejsce do odbywania spacerów. Jednakowo chętnie uczęszczanym miejscem jest miejscowe molo – o długości ponad 200 metrów.

Kołobrzeg pełni też rolę portów – handlowego, pasażerskiego a także wojennego. Można podziwiać stacjonujące w tym miejscu okręty wojenne i statki handlowe i pasażerskie. Stąd wypływają także wycieczkowce w rejsy po Bałtyku. Warto również wybrać się na odległy o ok sto kilometrów Bornholm. Kołobrzeskie statki proponują również rejsy wędkarstwa morskiego.

W Kołobrzegu warto odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego – można tu zwiedzić ekspozycje stałe – np wystawę przedstawiającą dzieje polskiej wojskowości od średniowiecza po czasy dzisiejsze. Poza wystawami stałymi warto zobaczyć także ekspozycje czasowe, natomiast przy ul. Armii Krajowej znajduje się Oddział Historii Miasta.