Gąski • noclegi • atrakcje • informacje
Poznaj popularne

Koszalin leży w województwie zachodniopomorskim i jest drugim co do wielkości miastem na Pomorzu Zachodnim – z Gąsek do Koszalina jest ok 20 km. Miasto jest dużym ośrodkiem kulturalnym regionu, w którym znajdują się filharmonia, teatry, amfiteatr, kina i muzea. Koszalin to także węzeł komunikacyjny z dworcem autobusowym i kolejowym.

W Koszalinie odnajdziemy wiele zabytkowych świątyń, kamienic, fragmenty murów obronnych z XIV stulecia, Domek Kata z XV wieku, Pałac Ślubów z wieku XVI i wiele, wiele innych.

Nad Koszalinem góruje Góra Chełmska kiedyś miejsce kultu ludów kultury łużyckiej a później pomorskiej – dziś teren wypoczynkowo-rekreacyjny z pochodząca z końca XIX wieku wieżą widokową, wysoką na ponad 30 metrów. Na Górze Chełmskiej znajduje się także Sanktuarium Przymierza – kaplica z obrazem Matki Boskiej po Trzykroć Przedziwnej.

Ciekawostką jest również Amfiteatr im. Ignacego Paderewskiego. To jeden z największych tego typu obiektów w Polsce – może pomieścić 4,5 tys. widzów na trybunach pod dachem o wyjątkowej konstrukcji. Prof. Jan Filipkowski (projektant amfiteatru) zaproponował przykrycie obiektu elipsowatą, łukowato wygiętą połacią, mającą jedynie dwa punkty podparcia. Dach ma 100 m długości i blisko 60 m szerokości. Choć wykonany jest ze stali to konstrukcja robi wrażenie niesłychanie lekkiej.

Nie sposób wymienić tu wszystkich atrakcji Koszalina – spędzając wczasy w jednej z miejscowości: Gąski, MielnoUnieście, Chłopy czy Łazy – trzeba je zobaczyć na własne oczy.